Makaleler » Faydalı Bilgiler » Telsiz Kullanım Lisans Belgesi Nasıl Alınır?

Telsiz Kullanım Lisans Belgesi Nasıl Alınır?

Kalabalık mekânlar ve geniş operasyon sahalarında kolay ve hızlı bir şekilde iletişimi sağlayabilmek için telsiz cihazları kullanılmaktadır. Son derece profesyonel bazda olan bu telsiz modelleri işlevsel tasarımları ile öne çıkmaktadır. Hızlı bir iletişim kurma açısından telsizler oldukça işlevseldir. Kullanıcının gereksinimlerine ve kullanım alanlarına uygun olarak çok farklı tasarımlarda üretilen bu cihazlar güvenlik ve kontrolün sağlanabilmesinde oldukça etkili görevler üstlenir.

Aynı zamanda telsiz cihazlarını kullanabilmek için kişilerin belli başlı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Bunlardan birisi de telsiz kullanım lisans belgesine sahip olmaktır. Telsiz lisansı ile kişiler bu cihazları kullanabilme ehliyetini kazanmış olur. Lisanssız kullanılamayan bu cihazlar için alınması gereken lisansın da birtakım şartları mevcuttur.

 

Telsiz Lisansı Alma Adımları

Telsiz kullanım lisansı almak isteyen gerçek kişiler genel olarak bu belgeyi amatör olarak almaktadır. Bir hobi olarak da değerlendirilebilen bu belge kişilerin son yıllarda oldukça ilgi duyduğu belgeler arasında yer alıyor. Bu belgeyi almak isteyen kişiler E Devlet üzerinden Amatör Telsizcilik Sınav Başvurusu sayfasından hizmet alıyorlar. Bir diğer hizmet alabilecekleri on-line kurum ise KEGM E-Hizmetler Amatör Telsizcilik Sınav Başvuru web sayfası oluyor.

Sınavlara başvurular açıldığı zaman bu bağlantılar üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formunun detaylı olarak doldurulması gerekiyor. Başvuru formunda belirtilen telsiz lisans sınıfı bulunur. Bu sınıflardan birini seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu sınav için başvuru ücretinin de ilgili kurumlara yatırılması gerekiyor. Hangi banka görevlendirilmiş ise o banka aracılığı ile ödemenizi yapabilirsiniz.

Ödeme sayfasının hemen ardından da başvurunun kabul edildiğinden emin olmanız gerekiyor. Yine aynı sayfalar üzerinden sınav tarihi yaklaştığında sınava gireceğiniz yer açıklanır ve bu işlem için de KEGM E-hizmetler sınav durumu sorgulama sayfasından bilgi alabiliyorsunuz.

 

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Amatör telsiz lisansı sınav sonuçları yönetmeliğine göre 15 gün açıklanmak durumundadır. Ancak bu süre kurumların iş yoğunluğuna ve resmi tatil durumuna göre daha da uzun sürebilir. Kişiler sonuçları öğrendiklerinde başarılı ya da başarısız olarak nitelendirilirler. Başarısız olanlar tekrar sınavlara katılabilme şansına sahipler. Başarılı olanların ise birtakım şartları daha yerine getirmesi gerekir.

Sınavı kazananlar belgelerini alabilmek için yazılı olarak KEGM’ye başvuru yapmak durumundadırlar. Bu başvuru için de belirtilen dilekçenin detaylı olarak doldurulması gerekiyor. Bu belge için de belirtilen tutarın mutlaka bankalara yatırılması gerekiyor. Ancak bu bankanın mutlaka kurum tarafından belirlenmiş bir banka olması gerekiyor.

Evrak listesinde bir tane vesikalık fotoğrafınızın olması önemlidir. Bu vesikalık fotoğrafın son aylarda sizi tam olarak yansıtması son derece önemlidir. Bununla birlikte bankaya para yatırıldığını gösteren dekont, fotoğraf, dilekçe ve başvuru formunuzu tam şekilde ilgili kuruma iletmelisiniz. Belgelerinizi ilettikten sonra ilgili kurum tarafından sizlere belgeniz ulaştırılıyor. Bu belgeyi on yılda bir yenilemeniz gerekiyor. Güncel mevzuat ve uygulama bilgilerine e-devlet ve KEGM E-Hizmetler Amatör Telsizcilik sayfasından da ulaşılabilmektedir.

Yorumlar

Alışveriş yorumunuzu ekleyebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Alışveriş Sepetim